top of page
surgical-mask-bandage-gauze-cotton-swabs-sticky-bandage-knee-brace-with-scissor-white-back

DOMÁCA LEKÁRNIČKA

Aké lieky by ste určite mali mať doma vo svojej lekárničke?

Najprv si zodpovieme otázku prečo mať vôbec domácu lekárničku.

Zdravotné ťažkosti väčšinou prichádzajú náhle a nečakane – horúčka, hnačka, seknutie v krížoch, zranenie v kuchyni a pod. V týchto situáciách väčšinou nemáte čas ísť do lekárne alebo máte lekáreň ďaleko od domova, prípadne je už zatvorená. Pre tieto prípady vám odporúčame vo vašej domácej lekárničke uchovávať bežne dostupné lieky, po použití ktorých sa vám zdravotný stav dokáže rýchlo zlepšiť.

Lieky od bolesti a horúčky

Sem patria bežne dostupné lieky ako Paralen, Ibalgin či Acylpyrin. Samozrejme myslíme na to, že naše deti potrebujú nižšie dávky ako dospelí a sú pre nich určené tieto lieky vo forme čapíkov či sirupov. Bolesti kĺbov, krížov či chrbtice môžeme zmierniť lokálnym používaním krémov či gélov (Voltaren, Dolgit, Flector)

 

Lieky proti príznakom prechladnutia a chrípky

Na jesenné a zimné obdobie treba lekárničku doplniť o lieky na upchatý nos (Muconasal, Olynth, Nasivin), lieky na bolestivé hrdlo (pastilky na cmúľanie ako napr. Septolete, Dorithricin, Strepsils), lieky proti kašľu, kde treba rozlišovať kašeľ suchý (Sinecod, Stoptussin) a kašeľ vlhký (Mucosolvan, Ambrobene)

 

Lieky na tráviace ťažkosti

Všetci sa občas stretneme s pocitom plnosti, tlakom alebo nadúvaním žalúdka. V týchto prípadoch pomôže napríklad Pancreolan Forte. Pri pálení záhy zas pomôžu antacida ako Maalox, Talcid, Rennie a iné.

 

Lieky proti hnačke

Tohto zdravotného problému sa väčšinou všetci chceme veľmi rýchlo zbaviť. Máme na to lieky, ktoré hnačku zastavujú ako Imodium, Enditril, ale aj lieky, ktoré vedia liečiť aj infekčné hnačky, hnačky po užívaní antibiotík ako napríklad čierne uhlie, Hylak či Enterol.

 

Lieky proti alergickým prejavom

Slnečné alergie po nadmernom opaľovaní, bodnutie hmyzom či alergia na skonzumované jedlo? Pre tieto prípade sú dostupné voľne predajné antihistaminiká ako napr. Claritine, Zodac či lokálne pôsobiaci Fenistil gél.

 

Prostriedok na ošetrenie ľahších popálenín

Na trhu sú rôzne masti (Infadolan), spreje (Alfasilver) či náplasti (Urgo Burns), ktoré urýchlia hojenie, upokoja pokožku a znížia riziko zanesenia infekcie.

 

Dezinfekčný roztok

Porezanie v kuchyni či odreté koleno dieťaťa? Ranu treba vyčistiť a vydezinfikovať. Tu vám pomôže Dettol či peroxid vodíka.

 

Náplasti, obväzy

Potrebné pri drobných poraneniach, chránia ranu pred nečistotami a prípadnou infekciou. 

 

Teplomer

Dôležitý najmä ak máte v rodine malé deti. Na trhu je viacero druhov, či už klasické (do podpazušia alebo konečníka) alebo bezkontaktné infra teplomery. 

 

 

O vhodnosti používania vyššie uvedených liekov, vzhľadom na interakcie s inými vami používanými liekmi, sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Ak sa vaše ťažkosti neprestanú alebo sa zhoršia, navštívte vášho lekára.

Okrem týchto liekov samozrejme musí lekárnička obsahovať lieky, ktoré máte predpísané na užívanie od svojho lekára. Minimálne dvakrát ročne ju odporúčame kontrolovať, kvôli exspirácii liekov a samozrejme svoju lekárničku uschovajte mimo dosahu detí.

overhead-view-medical-equipments-blue-backdrop.jpg
bottom of page